PANEVĖŽIO STEAM CENTRE PAMINĖTA PASAULINĖ APLINKOS APSAUGOS DIENA

Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga (kuri visame pasaulyje minima birželio 5 d.) Panevėžio regioniniame STEAM centre vyko kūrybinės, buityje naudojamų pakuočių rūšiavimo ir antrinių žaliavų panaudojimo dirbtuvės „Rūšiuojame – be išeiginių ir paprastai“, skirtos Panevėžio miesto mokytojams. Tikslas – skatinti visuomenės sąmoningumą tvarumo tema ir imtis veiksmų siekiant mažinti daromą poveikį aplinkai ir CO2 pėdsaką Žemėje.

Panevėžio švietimo centro padaliniai – regioninis STEAM centras kartu su robotikos centru „RoboLabas“ jau 5-tus metus sėkmingai bendradarbiauja su AB „Roquette Amilina“. Kasmet drauge su partneriais organizuojamos įvairios interaktyvios veiklos: tvarumo, ekologijos, žaliosios energijos ir aplinkosaugos temomis. Edukacijų metu skatinamas sąmoningas vartojimas, diskutuojama apie antrinių žaliavų panaudojimo galimybes bei atsakingą rūšiavimą.

Vienos iš veiklų metu, įmonės „Roquette Amilina“ darbuotoja ir aplinkosaugos iniciatyvų savanorė Gita Melinskienė mokytojus praktiškai supažindino su pakuočių rūšiavimu, kviesdama naujomis akimis pažiūrėti į kasdienes pakuotes bei padėjo suprasti rūšiavimo ženklinimą, kurį gamintojas pateikia ant pakuočių.

„„Roquette“ įmonių grupėje tvarumas yra labai svarbus elementas kasdieniuose verslo procesuose ir dalinantis iniciatyvomis su vietinėmis bendruomenėmis. Džiugu, kad šiemet galėjome su mokytojų bendruomene pasidalinti mūsų darbuotojos, savanorės Gitos Melinskienės sukurtomis pakuočių rūšiavimo dirbtuvėmis. Dar praėjusiais metais, jas išbandėme savo darbuotojų tarpe ir sulaukę ypač teigiamų atsiliepimų dėl praktiškumo ir pritaikomumo, šiemet šias dirbtuves pasiūlėme mūsų partneriams. Tikimės, kad Gitos pasiūlyta dirbtuvių koncepcija bus įkvėpimas mokytojų bendruomenei pritaikyti tai ir savo kasdieniame darbe su moksleiviais, komunikuojat aplinkosaugos temomis“, – sakė „Roquette Amilina“ atstovė Laima Cigriejūtė Vitkauskienė.

Kūrybinės edukacinės dirbtuvės su įvairiomis buityje panaudotomis pakuotėmis vyko ir moksleiviams. Edukacijos pirmoje dalyje dalyviai klausėsi paskaitos „Pasaulio stebuklai yra žmonės“, kurią vedė kviestinis STEAM centro svečias, pasaulio keliautojas, panevėžietis Audrius Sutkus. Kasdienės rutinos ir perdėto vartojimo atsikratęs A. Sutkus ištroškęs nuotykių ir santykio su aplinka pardavė visą užgyventą turtą ir kartu su sutuoktine iškeliavo semtis gyvenimo įspūdžių, savęs ir kitų žmonių pažinimo po Pasaulį.

Po įtraukiančio pasakojimo Panevėžio Kazimiero Paltaroko gimnazijos ir „Minties“ gimnazijos moksleiviai mokyklos kiemelyje kūrė ir neįprastą šiltnamio instaliaciją. Proceso tikslas – iš sukauptų buitinių šiukšlių vaizdžiai pavaizduoti šiltnamio efektą. Mokiniai nustebo pamatę, kokį milžinišką kiekį įvairių pakuočių per mėnesį namuose sukaupia kiekvienas iš mūsų.

Mūsų planeta susiduria su daugybe sudėtingų aplinkosaugos iššūkių, kurie reikalauja skubaus ir koordinuoto tarptautinio dėmesio. Žmogaus veikla didina šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį atmosferoje arba Žemės temperatūros kilimą. Dėl to planetoje kyla įvairių problemų, įskaitant ekstremalius orų pokyčius, jūros lygio kilimą ir ledynų tirpsmą. Be to, oro ir vandens tarša, nualintas dirvožemis kelia milžinišką grėsmę žmonių sveikatai ir aplinkai – nyksta biologinė įvairovė – augalų ir gyvūnų rūšys, senka gamtiniai ištekliai.