GERIAUSIAS ATLYGIS SAVANORIAMS – ŠYPSENOS

„Daiktų prikėlimas antram gyvenimui, įvairios dekoracijos iš jau panaudotų daiktų, medžio ir molio dermė, pačių užauginti gėlynai, pagaminti saldūs gaminiai…“- prisimena projektų „Sociokultūrinės ir savitarpio pagalbos klubas „Sau ir bendruomenei“ dalyviai, aktyviai į įvairias projektines veiklas pakviesti 2018 m. lapkričio mėnesį.

Projektas paremtas savanoryste

Panevėžio švietimo centras nuo 2018 m. rugsėjo 17 d. įgyvendina iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų bendrai finansuojamą projektą Sociokultūrinės pagalbos ir savitarpio pagalbos klubas „Sau ir bendruomenei“. Tai projektas, kuriuo siekiama ne tik plėtoti senyvo amžiaus žmonių savarankiškos veiklos galimybes, bet ir skatinti vietos bendruomenių, įvairių sričių institucijų, skirtingų kartų atstovų bendradarbiavimą, inicijuoti veiklas, grindžiamas savanoryste ir savitarpio pagalba.

Projekto metu 22 savanoriai dalyvavo trijų dienų mokymuose apie darbo su vyresnio amžiaus žmonėmis specifiką. Išklausę paskaitas, savanoriai 54 projekto dalyviams vedė ir vis dar veda įvairias veiklas. Problemų nekilo, kadangi savanoriauti ėmėsi įvairias sritis išmanantys žmonės: projekte dirbti panoro informatikos, matematikos, etikos, dailės mokytojai, psichologai, bibliotekininkai, savivaldybių specialistai. Puikiai sekasi informatikos mokytojams, kurie projekto dalyvius moko nepasiklysti interneto platybėse: ieškoti informacijos, nusipirkti daiktą, registruotis elektroninėje sistemoje pas gydytojus, kitose įstaigose, teikiančiose viešąsias paslaugas.

Projekto veiklų įvairovė

Projekto dalyviai gali rinktis veiklas, kuriose nori save atskleisti. Vieni mezga riešines, kojines, velia vilną, kiti iš senų buities daiktų kuria įvairias įdomias dekoracijas. Savanorių ir projekto dalyvių rankose seni karoliukai, sagės virsta naujais puikiais papuošalais. Mokytojų pamokyti kaip derinti medį ir molį, projekto dalyviai kuria nuostabias simbolines dovanas.

Mėgstantiems gaminti projekto dalyviams pasiūlyta veikla „Konditerijos gaminių gamyba“. Užsiėmimus veda buvusi mokytoja, gyvenimo neįsivaizduojanti be saldžiosios virtuvės. Mokytoja projekto dalyvius jau supažindino su būsima veikla, tad dalyviai nekantriai laukia, kada pradės gaminti įvairiausius saldėsius.

Veikla „Prieskonių, vaistinių augalų sėjimas, dauginimas, auginimas, paruošimas vartojimui“ sulaukė ir vyriškos giminės dėmesio. Neabejingi sodui, gamtai, sveikai gyvensenai panevėžiečiai mielai renkasi šią veiklą, kad plačiau sužinotų apie prieskonius, jų auginimo subtilybes, džiovinimą ir vartojimo receptus.

 Dėmesys edukacinėms programoms

Projekto dalyviams siūloma rinktis ir edukacines programas: „Siūlai, siūlai, susivykit“, „Antrasis daikto gyvenimas“, „Vaistingieji žolynai“, „Duonelė kasdieninė“, „Prakalbintas molis“, „Pinkit auskit, mano rankos“. Vienoje iš edukacinių programų jau dalyvavo 20 vyresnio amžiaus panevėžiečių. Panevėžio kraštotyros muziejuje projekto dalyviai klausėsi paskaitos, kaip prikelti senus buities daiktus antram gyvenimui, ir turėjo puikią galimybę apžiūrėti įvairiausius unikalius daiktus, esančius muziejuje.

Kitos edukacinės programos dar laukia palankesnio laiko. Vienos jų vyks Anykščių Arklio muziejuje, kitos – Panevėžio kraštotyros muziejuje. Džiugu, kad projekto dalyviai domisi projektu ir, vos tik sužinoję apie vykdomas edukacines programas, kaipmat skuba registruotis.

Baimę nugalėjo dalyvių dėkingumas

Savanoriai prasidėjus projektui baiminosi dėl projekto tikslinės grupės, tačiau, pajutę vyresnio amžiaus žmonių dėkingumą, nerimą greitai pamiršo. Savanorė mokytoja Daiva Baubonienė atviravo, kad dažnai įsitraukia į įvairias dėkingumo akcijų, projektų veiklas, tačiau dar neteko dirbti su vyresnio amžiaus asmenimis. Jai tai buvo savotiškas iššūkis: kilo daug klausimų, ko mokyti projekto dalyvius, kad jie nenusiviltų veikla. Tačiau dabar savanorė džiaugiasi: „Jie labai smalsūs, viskas jiems įdomu. Dviejų valandų dažniausiai net nepakanka, tenka padirbėti ir projekto veiklos laikui pasibaigus.“ Mokytoja pasakoja, kad projekto dalyviams patinka siūlomos veiklos, o kartais jie patys sugalvoja, ką norėtų veikti kito susitikimo metu. Savanorė teigia, kad projekto dalyviai labai džiaugiasi pačių sukurtais darbeliais, nėra įnoringi.

Projekto koordinatorė Virginija Juknienė džiaugiasi, kad tikslinė grupė labai noriai įsijungė į projekto veiklas, dalyviai gana greitai pasirinko sritį, kurioje norėtų save išbandyti. Kaip teigia projekto koordinatorė, bėda ta, kad neįmanoma priimti visų norinčiųjų: „Vyresnio amžiaus žmonės labai aktyvūs, smalsūs. Negalime jiems atsakyti, todėl stengiamės į projektą priimti visus. Iš anksto pasirūpiname, kad turėtume daugiau priemonių, reikalingų veikloms.“

Asm. archyvo nuotr.

Str. autorė – projekto vadovė Vaida Repovienė