MOKĖ PIRMOS PAGALBOS TEIKIMO SUBTILYBIŲ

Balandžio 19 d. Trečio amžiaus universiteto Panevėžio fakulteto (toliau – TAU PF) klausytojai galėjo ne tik pasiklausyti, ką reikia daryti, pamačius savo artimąjį, ištiktą insulto ar infarkto, tačiau galėjo ir patys pabandyti atlikti širdies masažą, pasimokyti nelaimėlį paversti į reikiamą poziciją.

Panevėžio Alfonso Lipniūno progimnazijoje praėjusį ketvirtadienį TAU PF klausytojams buvo vedama paskaita apie pirmąją pagalbą ištiktus infarktui ar insultui. Su klausytojais patirtimi dalijosi VšĮ Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos Greitosios medicinos pagalbos skyriaus darbuotojai, paramedikai Justinas Stašys ir Matas Andrulis.

Papasakoję, kokiais požymiais pasireiškia insultas ir infarktas, paramedikai ant manekenų demonstravo, kaip reikia elgtis laukiant atvykstančių medikų. Paramedikai susirinkusiems aaiškino, kad kol medikai atvyks, gali būti jau per vėlu išsaugoti artimojo ar kito asmens, ištikto insulto ar infarkto, gyvybę, todėl patarė visuomet atsidūrus tokioje situacijoje nepanikuoti ir pradėti asmenį gaivinti ar paversti jį į tinkamą padėtį.

Greitosios pagalbos specialistai papasakojo ir, naudodami specialius manekenus, mokė, kaip teisingai įvertinti į įvairias kritines, sveikatai ir gyvybei pavojingas situacijas, patekusio žmogaus būklę bei suteikti reikalingą pagalbą. TAU PF studentai mokėsi įvertinti nelaimės ištikto nukentėjusiojo būklę, atlikti pradinį gaivinimą, teisingai daryti dirbtinį kvėpavimą, širdies masažą.

Paramedikai klausytojams paaiškino, kaip gelbėti užspringusį kūdikį ir suaugusį žmogų, mokė studentus naudoti defibliriatorių. Tai šiuolaikinis modernus nešiojamasis širdies ritmą atkuriantis aparatas, kuriuo pirmomis nelaimės minutėmis efektyvią pagalbą gali suteikti net specialaus medicininio išsilavinimo neturintis asmuo.

V. Repovienės nuotr.