2023 m. gegužės 6 d. Panevėžio robotikos centre (RC) „RoboLabas“ vyko tarptautinės robotų varžybos „AUTOMATON 2023“. Varžybų organizatoriai šiemet sulaukė daugiau nei 100 dalyvių, kurie varžyboms patys ruošė, kūrė – konstravo ir programavo robotukus, kad galėtų susirungti net 8 skirtingose varžybų rungtyse. Tiesa, devinta užduotis – pirmą kartą surengtas idėjų hakatonas, kuris vyko greta RC „RoboLabas“ esančiame padalinyje – STEAM centro Dirbtinio intelekto galimybių pritaikymo laboratorijoje.
„Šiemet mes ir vėl pakvietėme visus robotikos entuziastus, jaunuosius inžinierius ir išradėjus, į jau tradiciniu tapusį robotų renginį – tarptautines „AUTOMATON 2023“ varžybas. Jos vyksta antrą kartą. Tai vienos didžiausių ir svarbiausių metų varžybos robotikos centre „Robolabas“, – džiaugiasi Panevėžio švietimo centro padalinių robotikos centro „RoboLabas“ ir regioninio STEAM atviros prieigos centro vedėja Vaida Repovienė.
Šiemet robotikos varžybų dalyvių laukė 8 rungtys: Mini Sumo, LEGO Sumo Junior (dalyvių amžius 7–12 m.), LEGO Sumo (dalyvių amžius nuo 13 metų), Linijos sekimo rungtis, LEGO linijos sekimas ir suaugusiems skirta rungtis TURBO Linijos sekimas. Uždarame ringe vyko Antweight robotų kovos, o Folkrace trasoje autonomiškai veikiančių robotų pašėlusios lenktynės. Jose varžydamiesi dalyviai išsiaiškino, kieno robotas stipriausias, greičiausias ar tvirčiausias. Devintoji rungtis – tai dar vienas renginys, skirtas kūrybos idėjas generuoti mėgstančiam jaunimui – idėjų HAKATONAS.
„AUTOMATON 2023“ tarptautinėse robotų varžybose dalyvavo tiek mokiniai, tiek suaugę. Pavyzdžiui, LEGO Sumo Junior rungtyje robotų galingumą ir meistriškumą galėjo išbandyti vaikai nuo 7-erių metų. Šiose varžybose siūlome rungčių, kuriose pasivaržyti gali ir suaugę – mokinius robotų varžyboms ruošiantys mokytojai ar robotikos entuziastai. Smagu, kad varžybos sulaukia dalyvių iš visos Lietuvos, pasivaržyti atvyksta ir mūsų kaimynai iš Latvijos“, – pasakoja Panevėžio švietimo centro padalinių robotikos centro „RoboLabas“ ir regioninio STEAM atviros prieigos centro vedėja Vaida Repovienė.
Tarptautinės robotų varžybos domina ne tik mokinius ar robotikos, IT technologijų specialistus. Konstruojami robotai, inžineriniai sprendimai ir inovacijos domina ir pramonės, įvairių technologijų verslo atstovus. Šiemet varžybas parėmė ir prizus vaikams įsteigė: AB „Roquette Amilina“, „Auresa“ – oficiali Toyota atstovybė Panevėžyje, UAB „Profibus“, Super Garden prekinio ženklo įmonė, Boulingo ir biliardo centras Rožynas, Panevėžio miesto savivaldybė. Šiemet viena iš rėmėjų panoro tapti Taivano atstovybė Lietuvoje ir RC „RoboLabe“ lankęsis Lietuvos inovacijų centras.
„Be abejo, mes, kaip švietimo įstaiga, džiaugiamės, kad miesto verslo ir savivaldybė mus palaiko ir remia. Kaip žinome, Panevėžys įgyvendina pramonės 4.0 tikslą – diegiamos inovatyvios technologijos įvairiose pramonės procesuose, palaikomos naujos idėjos, siekiama šiuolaikiškų sprendimų pramonėje ir panašiai“, – sako Panevėžio švietimo centro direktorė Asta Malčiauskienė.
Robotikos centro „RoboLabas“ kolektyvas, ruošdamasis varžyboms, kiekvienais metais stengiasi sugalvoti kažką naujo. Šiemet pavyko surasti tris partnerius idėjų Hakatonui suorganizuoti. Panevėžiečiai buvo kviečiami burtis į komandas ir sugalvoti sprendimų partnerių iškeltiems iššūkiams. RC „RoboLabas“ iškeltą iššūkį pavadino „Be ekranų“, Panevėžys NOW – „Išmanus miestas“, o Uncommon.lt iššūkis – „IT iš arčiau“.