PANEVĖŽYJE LANKYSIS KYLANTI FORTEPIJONO ŽVAIGŽDĖ IGNAS MAKNICKAS (VILNIUS-LONDONAS)

Gruodžio 13 d. 17,30 val. Panevėžio dailės galerijoje vyks jaunojo virtuozo Igno Maknicko fortepijono rečitalis.

Lapkričio 25 d Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje vykęs V fortepijono festivalio uždarymo koncertas  sutraukė  rinktinę publiką. Šiame koncerte turėjo garbės pasirodyti jaunas, ką tik Londono karališkoje akademijoje studijas pradėjęs, pianistas Ignas Maknickas. Festivalio sumanytoja prof. Mūza Rubackytė jį matyt pasirinko todėl, kad atkreiptų visų dėmesį į labai daug žadantį atlikėją, išplaukiantį „Į plačius vandenis“. Šitaip pavadintame koncerte pianistas kartu su Lietuvos nacionalinės filharmonijos orkestru atliko aukščiausio meistriškumo reikalaujantį Fryderyko Chopino Antrąjį koncertą fortepijonui ir orkestrui. “Jaunasis virtuozas tiesiog pavergė salę subtilia ir poetiška interpretacija. Tai buvo nežemiško grožio akimirkos“, – rašė „Lietuvos rytas“.
Maknickas gimė 1998 metais Santa Barbaroje, kur studijavo ir šeimą sukūrė jo tėvai Tomas ir Dalia. 1999 metais šeima grįžo gyventi į Lietuvą. Čia gimė dar keturi Igno broliai ir sesuo. Septyniolikmetis Justas skambina fortepijonu, Greta, ką tik sulaukusi šešiolikos, griežia smuiku, keturiolikmetis Julius – violončele. Dešimtmetis Jonas dažnai sėsdavo prie fortepijono, bet dabar dažniau imasi smuiko. Visi jie – Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos auklėtiniai. Jauniausias – Matas, dar penkerių ir savo instrumento dar nepasirinko. Kiekvieną pavasarį Maknickai rengia šeimos koncertus. Pradėję M. K. Čiurlionio menų mokyklos salėje, kitąmet jie jau šeštą kartą susitiks su klausytojais, šįkart – Valdovų rūmuose.
Fortepijono mokslus Ignas irgi baigė M. K. Čiurlionio menų mokykloje. Jį lydėjo mokytoja ekspertė Violeta Lipniagovienė, prof. Veronika Vitaitė ir doc. Albina Šikšniūtė.
Nuo 2009 m. M. Rostropovičiaus fondo remiamas reguliariai gaudavo prof. Mūzos Rubackytės pamokas. Nuo šių Ignas studijuoja Londono Karališkojoje muzikos akademijoje (The Royal Academy of Music), prof. Joannos MacGregor klasėje  su stipendija 4 metų fortepijono bakalauro studijoms.
Atlikėjas yra tarptautinių ir nacionalinių jaunųjų pianistų konkursų laureatas: 2011 m. XIX tarptautiniame F. Šopeno jaunųjų pianistų konkurse Šafarnėje, Lenkija (I vieta); 2014 m. XX tarptautiniame „Young Virtuoso“ konkurse Zagrebe, Kroatijoje (I) ir tarptautiniame konkurse Enschede, Olandijoje  (III-oji vieta); 2010 m. XVI nacionaliniame B. Dvariono pianistų ir stygininkų konkurse Vilniuje (I vieta); 2017 m. Ignas tapo I-ojo nacionalinio LMTA/LISZTuania konkurso „Lisztofonija“  laureatu (II-oji vieta).
Nuo 2009 m. yra remiamas M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“. Kartu su kitais fondo stipendininkais grojo prestižiniuose renginiuose – Luvro auditoriume ir Cercle de l’Union interalliée rūmuose Paryžiuje, „Schleswig-Holstein“ festivalyje Vokietijoje, I-jame bei II-ąjame Vilniaus fortepijono muzikos festivaliuose Lietuvoje.
Pirmą kartą Ignas grojo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu būdamas 9 metų. Vėliau – su Alikantės universiteto filharmonijos, Brunensis ir Kauno simfoniniais, Lietuvos, Šv. Kristoforo ir Klaipėdos kameriniais orkestrais. Kartu su M. K. Čiurlionio menų mokyklos jaunaisiais muzikais grojo Ermitaže Sankt Peterburge, koncertavo Danijoje. Pirmieji Igno Maknicko rečitaliai vyko 2014 m. ir 2016 m. „Kristupo vasaros“ festivalio metu Šv. Kotrynos bažnyčioje. 2017 m. pianistas surengė rečitalį „Vaidilos“ teatre Vilniuje.
Po kelis kartus Ignas dalyvavo tarptautiniuose vasaros kursuose „Music Fest Perugia“ Italijoje ir G. Sebök akademijoje „Piano Pic“, Bagnères-de-Bigorre, Prancūzijoje, “Mozarteum“ tarptautinėje vasaros akademijoje Zalcburge.
2016 m. buvo pakviestas dalyvauti prestižinėje fortepijono meistriškumo „Piano Texas“  akademijoje  Fortvorte, JAV pas prof. T. Ungar.  Dalyvauti „Piano Texas” festivalyje – akademijoje kasmet pakviečiami vos 24 jaunieji atlikėjai iš viso pasaulio. Ignas buvo pirmasis čia patekęs lietuvių atlikėjas.
Ignas yra dalyvavęs garsių pianistų, profesorių meistriškumo pamokose, Londone reguliariai tobulinasi pas maestro Geoffrey Simon.
2012 ir 2015 m. Ignas Maknickas buvo apdovanotas Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėkos raštais, o 2016 m. Vilniaus meras Remigijus Šimašius įteikė atlikėjui Mažojo šv. Kristoforo apdovanojimą „už muzikos pasiekimus ir Vilniaus miesto garsinimą“ kaip vienam iš labiausiai nusipelniusių jaunųjų vilniečių. Nuo 2016 m. I. Maknickas – prestižinio „Arts Global“ fondo globotinis.
Muzikologai Daiva Tamošaitytė ir Tomas Bakučionis žurnale „Muzikos barai“ Igną pavadino daug žadančia lietuvių fortepijono meno asmenybe. Atkreipė dėmesį į įgimtą muzikalumą, lengvą pianizmą, gražų garsą, tikslingą ir skoningą techninių priemonių pasirinkimą.
Šį koncertą, kaip juokauja Ignas, jis yra skolingas Panevėžiui, mat prieš gerą pusmetį vaikinas, viešėdamas mūsų mieste pas giminaičius, visai netikėtai buvo pakviestas pagroti Panevėžio Dailės galerijoje. „Iki šiol nesu prie fortepijono sėdėjęs su turistiniais batais“,-  šmaikštavo atlikėjas ir pažadėjo ateityje surengti tikrą koncertą. Tas laikas atėjo.

Koncertą organizuoja VšĮ „Dermė“. Projekto partnerė – Panevėžio Dailės galerija. Rėmėja – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.