PROJEKTŲ PARTNERIŲ IŠ LATVIJOS, DANIJOS, ISLANDIJOS IR LIETUVOS DARBO SUSITIKIMAS

2019 m. spalio 28-31 dienomis vyko projektų partnerių iš Latvijos, Danijos, Islandijos ir Lietuvos darbo susitikimas.

Pažintis su Medardo Čoboto TAU veikla

Pirmoji diena prasidėjo pažintimi su Vilniuje įsikūrusiu Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetu. Svečiai lankėsi anglų kalbos pamokoje, bendravo su universiteto klausytojais ir rektorato nariais, pasidžiaugė Tautodailės fakulteto lankytojų sukurtais meniškais rankdarbiais ir lietuvių tautiniais rūbais, kuriais vilkėjo fakulteto darbštuolės.

Po to vykusioje panelinėje (ekspertų) diskusijoje projekto partneriai klausėsi Nacionalinio švietimo NVO tinklo vadovės Juditos Akromienės ir Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ valdybos nario Gedimino Kuliešiaus pranešimų apie vyresniųjų suaugusiųjų švietimą ir NVO vaidmenį nacionalinėje švietimo sistemoje.

Susipažinome su TAU veikla Panevėžio regione

Kitą dieną darbo vizitas tęsėsi Panevėžio miesto TAU, kur į susitikimą atvyko ne tik TAU vadovai, bet ir savivaldybės, miesto švietimo skyriaus, neformaliojo suaugusiųjų švietimo tarybos, kuri veikia kaip patariamoji institucija, atstovai. Diskutuota apie savivaldybės politiką ir pagalbą kaip nevyriausybinei švietimo organizacijai veikiančiam Panevėžio TAU.

Po šilto priėmimo projekto parneriai išvyko į Naujamiesčio miestelį, kuriame buvo supažindinti su Panevėžio rajono TAU, kuris veikia prie Panevėžio rajono švietimo centro, veiklos subtilybėmis. Gausiai susirinkę Naujamiesčio gyvenvietės senjorai buvo ypač nuoširdūs, atviri, aktyviai kėlė klausimus svečiams, kurie taip pat turėjo galimybę palyginti vyresniųjų suaugusiųjų švietimo praktikas nacionaliniu, miesto ir vietos lygmeniu.

Latvijos suaugusiųjų švietimo patirtis

Trečioji susitikimo darbo diena Rygoje prasidėjo Latvijos suaugusiųjų švietimo asociacijos sveikinimo žodžiu. Projekto partneriai taip pat turėjo galimybę susipažinti su skirtingų tikslinių grupių ir institucijų atstovais. Per dvi dienas Rygoje susitikta su Latvijos užimtumo tarnybos, Rygos Stradinš universiteto ir aktyvių senjorų aljanso „Rasa“ atstovais. Taip pat svarbia susitikimo ašimi tapo diskusija apie kokybės standartus suaugusiųjų švietime ir TAU veikloje. Daug minčių sukėlė Ivetos Cirulės pranešimas apie Latvijoje šiuo metu steigiamą „Senjorų universitetą“, besiremiantį socialinio verslo modeliu.

Kadangi projekto partneriams labai knietėjo pamatyti ir praktinius vyresniųjų suaugusiųjų švietimo Latvijoje pavyzdžius, organizuota išvyka į Aizkrauklės suaugusiųjų švietimo centrą, kurio patalpose veikia ir Aizkrauklės „Senjorų klubas“.

o turiningos diskusijos apie savivaldybės, Latvijos vyriausybės ir Europos Sąjungos indėlį į vyresniųjų suaugusiųjų švietimą šalies regionuose, Aizkrauklės senjorai projekto partnerius įtraukė į dekupažo ir šilkografijos dirbtuves, o po sėkmingų mokymų pavaišino čia pat kepamais blynais, savo virtomis uogienėmis ir kvapnia žolelių arbata.

Popietė, praleista su įvairių Baltijos ir Šiaurės šalių atstovais, praplėtė Latvijos senjorų akiratį, o projekto vykdytojams leido iš arti susipažinti su gerosiomis suaugusiųjų švietimo praktikomis ir šioje srityje kylančiais iššūkiais.

Kitas projekto partnerių darbo susitikimas įvyks 2020 m. kovo 9-13 d. Danijoje.

Regina Dovidavičiūtė, projekto vadovė

Žilvinas Švedkauskas, projekto analitikas

Autorių nuotr.