Šią vasarą Panevėžyje surengta 10-ies dienų trukmės stovykla „Lietuviška vasara“, skirta vaikams iš Ukrainos, patyrusiems ir išgyvenusiems karo baisumus, apie kuriuos daugelis jų bendraamžių galėtų perskaityti tik istorijos vadovėliuose. Rugpjūčio 12–21 d. mūsų mieste viešėjo 36 ukrainiečiai iš Irpinės ir Vinycios miestų. Stovykloje dalyvavusių vaikų tėvai yra žuvę arba šiuo metu kariauja. Stovykla svečiams tapo jaukiu prieglobsčiu. Vaikai dalyvavo prasmingose veiklose, namo išsivežė daug įspūdžių ir neįkainojamų prisiminimų.
Stovyklą organizavo Panevėžio miesto savivaldybė ir Panevėžio švietimo centras, taip pat prisidėjo geros širdies žmonės, įmonės ir kiti partneriai, pačiais įvairiausiais būdais skirdami paramą. Vaikai buvo nemokamai apgyvendinti Panevėžio „Šviesos“ ugdymo centro bendrabutyje. Tik atvykus į Panevėžį, svečių širdis pradžiugino pirmos lietuviškos dovanos, kurias paliko geros valios žmonės. Šis nuoširdus atidumas buvo tik pradžia gausybės dovanų, kuriomis per visą stovyklos laiką buvo dalinamasi su vaikais.
Stovyklos metu vyko įvairių veiklų, kurios buvo kruopščiai suplanuotos atsižvelgus į vaikų amžių ir poreikius. Vaikai tyrinėjo Panevėžio miestą, leidosi net į keturias įspūdingas išvykas po Lietuvą. Viena pirmųjų kelionių – į Klaipėdą. Svečiai aplankė Lietuvos jūrų muziejų, stebėjo delfinų pasirodymą. Vilniuje vaikai turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos archeologiniu paveldu, dalyvavaudami edukacinėse ekskursijose, susipažino su Lietuvos istorija, žvalgėsi po Kernavę ir Trakus. Stovyklautojai apsilankė ir Krekenavos regioniniame parke, svečiavosi pas bitininką Igną Railą ir du jo draugus bitininkus – Joną ir Vitalijų. Čia jie sužinojo daug bitininkystės paslapčių, mėgavosi šviežiu medumi, sūriu ir kitais lietuviškais gardėsiais. Ši patirtis jiems suteikė džiaugsmo, skatino atsipalaiduoti, o Lietuvos gamta, miestai, miesteliai paliko neišdildomą įspūdį. Paskutinė išvyka, kurios vaikai ilgai nepamirš, buvo plaukimas baidarėmis Nevėžio upe. Nors kai kurie plaukė pirmąkart, visi puikiai įveikė iššūkius ir grįžo didžiuodamiesi ir džiaugdamiesi savo pasiekimais.
Vaikai taip pat buvo įtraukti ir į įvairias veiklas: nuo sporto iki meno, nuo gamtos tyrinėjimo iki mokslo eksperimentų. Stovyklautojai aktyviai dalyvavo „Septynių akimirkų“ organizuotose orientacinėse varžybose, VŠĮ futbolo akademijos „Panevėžys“ suplanuotose futbolo rungtynėse, Panevėžio kraštotyros muziejuje mokėsi lietuviškų šokių, o Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre naudodami azotą gamino ledus. Taip pat dalyvavo teatro ir lipdukų gamybos dirbtuvėse „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre. Inovatyvių veiklų metu vaikai ne tik lavino vaizduotę, bet ir pamiršo kasdieninio gyvenimo rūpesčius.
Paskutinę dieną stovyklautojai vilkėjo tautinius drabužius ir su Panevėžio lėlių vežimo teatro aktoriais giedojo Ukrainos ir Lietuvos himnus, dainavo ukrainietiškas dainas. Etninės kultūros žinovė Vitalija Vasiliauskaitė papasakojo apie lietuvišką tautinį kostiumą ir įsuko visus dalyvius į smagius lietuviškus šokius. Renginys baigėsi vaišinantis tradiciniu lietuvišku maistu ir žiūrint Tomo Švedo sukurtą filmuką, kuris priminė stovyklavimo metu išgyventas patirtis. Atsisveikinimo akimirkos buvo kupinos ašarų, apsikabinimų ir šiltų žodžių…
Patirtys, kurias išgyveno ukrainiečių vaikai, buvo įmanomos tik dėl didžiulio rėmėjų, partnerių ir paramą skyrusių piliečių indėlio. Dėkojame visiems, prisidėjusiems organizuojant stovyklą ir padėjusiems sukurti vaikams nepamirštamą vasarą. Jūsų dosnumas ir nuoširdus rūpestis paliko Ukrainos svečiams ne tik gražių prisiminimų, bet ir parodė, kad jie nėra vieni. Žmonių ir organizacijų gerumas sušildė vaikų širdis, suteikė jiems vilties ir priminė, kad pasaulyje yra daug gerumo ir meilės.
Dar kartą dėkojame partneriams:
UAB MAXIMA LT,
UAB IKI Lietuva,
Panevėžio Rotary klubui „Arta“,
Panevėžio „Šviesos“ ugdymo centrui,
VšĮ Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centrui,
UAB „Panevėžio autobusų parkui“,
UAB „Autoalbra“,
Lietuvos jūrų muziejui,
AB „Smiltynės perkėla“,
Lietuvos vaikų teisių gynimo organizacijai „Gelbėkit vaikus“,
UAB „Petro mėsinė“,
UAB „Valentis“,
Paramos aljansui,
Audriaus Jakubėno įmonei „Karalius nuogas“,
MB „PT Studija“,
bitininkui Ignui Railai ir jo draugams bitininkams Jonui ir Vitalijui,
VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“,
Panevėžio kūrybiškumo centrui „Pragiedruliai“,
Panevėžio kraštotyros muziejui,
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešajai bibliotekai,
Krekenavos regioninis parkui,
Panevėžio regioniniam STEAM atviros prieigos centrui,
VšĮ „Septynios akimirkos“,
Panevėžio plėtros agentūrai,
Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijai,
Trakų istorijos muziejui,
Panevėžio lėlių vežimo teatrui,
Panevėžio futbolo akademijai,
Tamarai Temnikovai,
vertėjai Janai Rutkauskienei,
Daivai Svirelienei,
Dianai Bajorūnei,
Tomui Švedui.