Švietimo centro darbuotojų stažuotė Čekijoje: žinių gilinimas ir naujos patirtys

Projekto numeris: 2023-1-LT01-KA122-ADU-000132021

Projekto pavadinimas: Demokratija visiems

Projekto pavadinimas anglų k.: Democracy for all

2024 m. balandžio 27 – gegužės 2 dienomis Inga Ponomariova, Algirdas Veversis, Simona Stasiūnienė ir Asta Lažinskienė Čekijoje dalyvavo stažuotėje, kurios metu gilino pilietinio ugdymo bei skaitmeninio raštingumo kompetencijas. Šios žinios bus ypač vertingos stiprinant suaugusiųjų supratimą apie Europos vertybes, siekiant atgaivinti pilietinę visuomenę, ugdant atsakomybę ir priklausymo Europai bei demokratijai jausmą.

Stažuotės metu dalyviai iš arčiau susipažino su Čekijos švietimo sistema bei skaitmeninio ugdymo programų praktiniu įgyvendinimu. Žinios buvo gilinamos per praktines užduotis ir pažintines išvykas, kurios suteikė galimybę pasisemti naujų idėjų ir įkvėpimo, kurį dabar galės pritaikyti savo kasdieniame darbe.

Vienas įsimintiniausių vizitų buvo „Neus Lab“ laboratorijoje Prahoje. „Neus Lab“ ne tik gilinamos vaikų, suaugusiųjų gamtos mokslų žinios ir gebėjimai, bet ir skatinama kurti, eksperimentuoti, taikyti įgytas žinias sprendžiant aktualias problemas. Ši laboratorija organizuoja struktūruotus mokymo kursus, kurie tinka tiek pradinių klasių mokiniams, tiek universitetų studentams. Kiekviena pamoka susideda iš atskirų, orientuotų į konkretų rezultatą, etapų. Viena iš „Neus Lab“ sėkmės priežasčių yra gebėjimas įtraukti tikslinės grupės narius į mokymąsi. Mokytojai pasitelkdami įdomius projektus ir praktinius užsiėmimus, sukuria motyvaciją mokytis. Toks požiūris ne tik skatina besimokančiųjų susidomėjimą mokslu, bet ir puoselėja jų gebėjimus taikyti mokslinius principus praktikoje. Tai unikali programa, neturinti analogų Prahoje, todėl mūsų komanda turėjo ypatingą galimybę susipažinti su šiuo inovatyviu švietimo modeliu ir parvežti geriausią patirtį į Lietuvą.

Kitas svarbus stažuotės akcentas buvo vizitas „Museum of Bricks“ – didžiausia privati ​​LEGO® kolekcija pasaulyje, įtraukta į Gineso rekordų knygą. „Museum of Bricks“ eksponatai parodo, kaip iš paprastų LEGO® rinkinių galima sukurti kvapą gniaužiančius meno kūrinius. Muziejaus lankytojai gali pamatyti nuostabius architektūros šedevrus, detalizuotus miestus ir kitus įspūdingus kūrinius, kurie visi yra sukurti iš LEGO® kaladėlių. Kiekvienas eksponatas atspindi ne tik meninę išraišką, bet ir techninį meistriškumą, kuris reikalauja didelio kruopštumo ir išmanymo. Tai ne tik įkvepianti patirtis, bet ir puikus pavyzdys, kaip kūrybiškumas ir inovacijos gali būti skatinamos net ir iš pačių paprasčiausių LEGO® kaladėlių. Tokios patirtys kaip „Museum of Bricks“ yra ypač vertingos švietimo srityje. Jos parodo, kaip svarbu skatinti vaikų ir suaugusiųjų kūrybiškumą, mokyti juos mąstyti inovatyviai ir drąsiai taikyti savo žinias praktiškai. Muziejaus eksponatai įkvepia suaugusiuosius, parodydami, kad kūrybiškumas ir inovacijos neturi ribų.

Stažuotės metu įgytos žinios ir patirtys neabejotinai prisidės prie mūsų darbo kokybės gerinimo. Turime daug idėjų, kurias norime įgyvendinti, siekdami toliau plėtoti europinės tapatybės ir demokratijos stiprinimo bei suaugusiųjų aktyvaus pilietiškumo idėjas. Tikroji demokratija yra pasiekiama tik tada, kai visi suinteresuoti subjektai aktyviai dalyvauja ir prisideda prie sprendimų priėmimo procesų bei kritiškai vertina politinius ir visuomeninius klausimus.

 

Erasmus+ projektų dalyviai dalinasi gerąja patirtimi: Švietimo centro darbuotojų stažuotė Čekijoje žinių gilinimas ir naujos patirtys.