PANEVĖŽIEČIAI GRIOVĖ MITUS APIE KLIMATO KAITĄ NETRADICINĖSE DIRBTUVĖSE

Kai kalbame apie klimato kaitą, ne paslaptis, kad dažnai susiduriame ir su skeptiškomis nuomonėmis, jog asmeninis, kiekvieno žmogaus indėlis gali mažai ką pakeisti globaliu mastu. Ar ši prielaida yra tik mitas, ar kasdienos tikrovė, aiškinosi Panevėžio švietimo bendruomenės atstovai, dalyvavę pirmąkart Panevėžyje surengtose „Klimato freskos“ dirbtuvėse.

Specialus, daugiau nei milijono dalyvių pasaulyje jau išbandytas žaidimas, minint Pasaulinę aplinkosaugos dieną, pirmą kartą šiemet surengtas Panevėžio regioniniame STEAM atviros prieigos centre. Netradicinis renginys sudomino beveik 70 dalyvių iš įvairių įstaigų.

Panevėžio regioninio STEAM centro vadovė Vaida Repovienė džiaugėsi, kad centras dėka bendradarbiavimo su vietiniu verslu, gali sparčiau plėsti savo veiklos sritis, pasitelkiant tokius originalius sprendimus kaip „Klimato freska“ ir edukuoti bendruomenę.

 

„Šiais metais sukvietėme daugiau nei pusšimtį Panevėžio švietimo bendruomenės atstovų, kurie dirbtuvių metu galėjo gauti daug naudingos, žaismingai pateiktos ir moksliškai patvirtintos informacijos klimato kaitos tematika. Ne paslaptis, kad iki šiol, apie klimato kaitą ir tiesioginę žmogaus atsakomybę gamtai, dar nėra pakankamai išsamiai diskutuojama mūsų mokyklose“, – sakė Panevėžio regioninio STEAM centro vadovė Vaida Repovienė.

 

Kuo ypatinga „Klimato freska“?

Interaktyvios dirbtuvės „Klimato freska“ dalyvius, nepriklausomai nuo jų turimos patirties, sužaidybinta forma supažindina su Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaitų išvadomis, kurios yra visuotinai pripažintos kaip autoritetingos klimato mokslo srityje. Tokiu būdu, sudėtingų mokslinių ataskaitų išvados pateikiamos paprastam žmogui suprantama kalba, neutraliai ir objektyviai.

Dirbtuvių metu naudojami specialūs kortelių rinkiniai, kuriuos 2018 m. sukūrė klimato edukacijos specialistas prancūzas Cedric Ringenbach. Nuo to laiko, formatas sėkmingai plinta po visą pasaulį, o šiemet pasiekė ir švietimo bendruomenės atstovus Panevėžyje.

„Dalyviai po dirbtuvių giliau supranta klimato kaitą, susijusias socialines, ekonomines problemas ir svarbiausia, kad gali aiškiai suprasti, kaip gali prisidėti prie sprendimų patys asmeniškai. Užsiėmimų metu, pamatome realius skaičius ir poveikį, kurį gali turėti net sąmoningiau apgalvoti vieno žmogaus sprendimai. Pavyzdžiui, atsisakius ar smarkiai sumažinus kasdienį automobilio naudojimą, raudonos mėsos vartojimą, asmeninį poveikį klimatui galima sumažinti galbūt net perpus. Taip pat labai svarbu būti atsakingais piliečiais – pavyzdžiui, pastebėjus galimybes kažką pakeisti savo mieste, kreiptis į savivaldybę, atsižvelgti į „žalius” programų punktus renkantis už ką balsuoti, ir pan.“, – pasakojo dirbtuvių moderatorė Justina Markevičienė.

Ji taip pat pastebėjo, kad panevėžiečiai tokių dirbtuvių metu gan lengvai identifikavo savo indėlį į klimato kaitą artimiausioje aplinkoje, pavyzdžiui, kaip atsinaujinančios energijos privalumai, tvaresnis transportas. Tačiau iš dalyvių beveik niekas nežinojo, kad Paryžiaus susitarimas siekia neviršyti atšilimo 1,5 laipsniais ir Lietuva kartu su ES yra įsipareigojusi per ateinančius septynerius metus sumažinti išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį

net 55% (lyginant su 1990m.) Taigi reikalingi pokyčiai turėtų būti ženklūs ir įvykti greitai, prie jų turime prisidėti visi.

Pokyčių pradžia – nuo artimiausių bendruomenių

 

AB „Roquette Amilina“ – viena iš didžiausių gamybos bendrovių Šiaurės Europoje, nuolat savo veikloje diegianti tvaresnius sprendimus, kartu su Panevėžio švietimo centru, Pasaulinės aplinkos apsaugos dienos proga, panašias šviečiamąsias dirbtuves bendruomenei organizuoja jau trečius metus iš eilės. Šiemet netradicinis žaidimas buvo padovanotas Panevėžio švietimo bendruomenei – dėstytojams, metodininkams, mokytojams, karjeros specialistams, ekologams.

„Tvarus vystymasis yra vienas iš „Roquette“ įmonių grupės prioritetų, todėl savo tvarumo iniciatyvas pradėjome daugiau nei prieš dešimtmetį ir jos per pastaruosius kelerius metus tampa bene svarbiausiu prioritetu ne tik mūsų verslo procesuose, bet ir bendradarbiaujant su vietine bendruomene. Išbandę „Klimato freska“ žaidimą savo įmonės darbuotojų tarpe, nusprendėme šiuo efektyviu ir įtraukiančiu įrankiu pasidalinti ir su mūsų socialiniais partneriais STEAM centru ir visa Panevėžio švietimo bendruomene. Manome, kad tai būtent ta auditorija, kuri gali inicijuoti pradines diskusijas šiuo svarbiu klausimu jaunajai kartai ir judėti reikšmingų pokyčių link“, – sakė „Roquette Amilina“ atstovė Laima Cigriejūtė Vitkauskienė.

 

“Ypač džiugu, kad po šių dirbtuvių, atsirado pedagogų, norinčių tapti „Klimato freska“ žaidimo ambasadoriais mūsų STEAM centre ir keliose Panevėžio mokyklose, tad su mūsų partneriais „Roquette Amilina“ tikimės jau netrukus pasiūlyti tokią tobulėjimo ir tolimesnės sklaidos galimybę šiems pedagogams ir jų mokiniams artimiausiu metu“,- sakė Panevėžio regioninio STEAM centro vadovė Vaida Repovienė.