Gegužės 17 dieną Panevėžio robotikos centre „RoboLabas“ ir regioniniame STEAM atviros prieigos centre jau ketvirtą kartą vyko tarptautinės robotikos varžybos „Automaton 2025“. Tai vienas didžiausių ir reikšmingiausių renginių Aukštaitijos regione, subūręs apie 200 robotikos entuziastų, jaunųjų kūrėjų bei švietimo ir verslo bendruomenės narių iš Lietuvos ir Latvijos.
Šiais metais renginio organizatoriai pakvietė dalyvius išbandyti savo jėgas net dešimtyje skirtingų rungčių: „Mini Sumo“, „LEGO Sumo“, „Antweight“, „Freestyle“ ir kitose. Specialiai šioms rungtims pritaikytuose ringuose dalyviai aiškinosi, kieno robotas buvo stipriausias, greičiausias ir tvirčiausias.
Nuo pat ryto renginio atmosfera kaito nuo įtampos: liejosi jaudulys ir energija. Dalyviai kruopščiai ruošė savo robotus rungtims, atliko paskutines treniruotes ir kūrė unikalias strategijas. Daugelio veiduose atsispindėjo ne tik azartas, bet ir nuoširdus susižavėjimas kolegų kūriniais.
Skirtingose varžybų rungtyse netrūko nei įtampos, nei staigmenų. „Mini Sumo“ rungtyje kiekvienas roboto manevras galėjo nulemti pergalę – neretai lemiamas posūkis įvykdavo paskutinę sekundę. Dalyviai džiaugėsi galėdami pristatyti savo robotus, o žiūrovai domėjosi robotų konstrukcijomis, jų veikimo principais ir kūrimo procesu, dažnai stabtelėdami prie komandų pasikalbėti su jaunaisiais entuziastais ir apžiūrėti jų darbą iš arčiau.
„Antweight“ rungtis prikaustė žiūrovų dėmesį: čia vyko geležtėmis apsiginklavusių robotų kovos. Dalyviai, aprūpinę robotus įvairiais ginklais, triuškino priešininkus be pasigailėjimo. Į šalis skriejo robotų dalys ir lūžo konstrukcijos.
Šių metų varžybų programą papildė ir naujiena – speciali dronų rungtis, kuri pareikalavo ne tik gerų pilotavimo įgūdžių, bet ir greitos reakcijos bei strateginio mąstymo. Rungtyje netrūko emocijų ir įsimintinų akimirkų. Žiūrovai sulaikę kvapą stebėjo, kaip dronai laviruoja tarp žiedų, kyla virš tunelių ir išsisuka nuo staigių posūkių.
Šios varžybos ne tik skatina Lietuvos ir užsienio jaunųjų kūrėjų bendruomeniškumą, bet yra svarbi iniciatyva, atliepianti Panevėžio miesto siekį tapti moderniu, inovatyviu miestu. Tokie renginiai kaip „Automaton 2025“ skatina švietimo modernizavimą bei prisideda prie būsimų specialistų ugdymo, pramonės plėtros lūkesčių įgyvendinimo.
„Tokios varžybos skatina mokinius domėtis inžinerija, robotų konstravimu ir programavimu. Mes siekiame, kad miesto vaikai jau nuo mažens ugdytųsi reikalingas kompetencijas ir ateityje taptų paklausiais specialistais. Džiaugiamės, kad šis renginys prisideda prie šio tikslo įgyvendinimo“, – sako Panevėžio švietimo centro direktorė Asta Malčiauskienė.
Prie renginio įgyvendinimo šiemet aktyviai prisidėjo ir verslo įmonės bei organizacijos. Varžybų metu UAB „Biznio mašinų kompanija“ (UAB „BMK“) kvietė žiūrovus išbandyti edukacinį žaidimą „Robot City“, o „Lithuanian Bots“ atstovai pristatė išskirtinę technologijų ekspoziciją. Varžybų laimėtojų laukė partnerių – Panevėžio miesto savivaldybės, UAB „Hummel“, UAB „Laikas“, UAB „BMK“ ir „Lithuanian Bots“ – įsteigti vertingi prizai. Renginio pabaigoje laimėtojams buvo įteiktas ypatingas apdovanojimas – specialūs merės Loretos Masiliūnienės prizai, skirti motyvuoti jaunuosius kūrėjus bei įvertinti išskirtinį meistriškumą ir kūrybiškumą robotikos srityje. Tokius prizus gavo net trys jaunieji inžinieriai!
Dėkojame visiems, prisidėjusiems prie varžybų organizavimo ir sklandžios jų eigos – organizatoriams, savanoriams, dalyviams, mokytojams, žiūrovams, partneriams bei rėmėjams. Jūsų visų indėlis pavertė šį renginį ne tik technologijų švente, bet ir bendruomeniškumo pavyzdžiu.