Panevėžys – strategiškai svarbus pramoninis miestas, kuriame 2023 m. liepos 1 d. duomenimis gyveno 87 998 gyventojų (Statistikos departamento duomenys). Žinoma, kad Panevėžio miesto savivaldybė yra viena seniausių Lietuvoje, čia penktadalį viso miesto gyventojų sudaro vyresnio amžiaus žmonės, o likusieji gyventojai – darbingo amžiaus asmenys ir vaikai.
Daugelio savivaldybių gyventojai susiduria su problemomis, kurių išsiaiškinimas ir pokyčių inicijavimas yra vienas iš pagrindinių veiksnių kuriantis pasitikėjimą tarp gyventojų ir valdžios institucijų. Būtent todėl gyventojų problemų tyrimai yra svarbūs ir vykdomi nuolat.
Aptariant Panevėžio miesto savivaldybės atvejį paminėtini keli tyrimai: 2020 m. atliktas Panevėžio jaunimo problematikos tyrimas, tais pačiais metais, rengiant miesto ilgalaikį strateginį planą, analizuotos skirtingos probleminės sritys, apimančios gyventojų paslaugų prieinamumą, kultūrą, švietimą ir kt. Sveikintinos ir pačių gyventojų iniciatyvos, kuomet siekiama išgryninti tam tikros grupės problemas su intencija jas spręsti, imtis pokyčių.
2023 m. sausio mėnesį 17-30 m. miesto gyventojai buvo pakviesti į atvirą diskusiją, kurios metu buvo kalbamasi apie šio amžiaus tarpsnio jaunuolių ir suaugusiųjų problemas. Diskusija inicijuota įgyvendinant Europos Solidarumo korpuso finansuojamą projektą „Pasiruošt, dėmesio, veikiam”, kurį įgyvendina aktyvių miestiečių komanda, globojama Panevėžio švietimo centro.
Diskusijos metu išskirtos kelios problemos su kuriomis susiduria 17-30 m. panevėžiečiai: nemokamų laisvalaikio veiklų, tokių kaip ekskursijos, dirbtuvės, koncertai, trūkumas, taip pat informacijos apie tokio pobūdžio renginius stoka. Kaip vienas iš pagrindinių probleminių aspektų paminėtas aukštojo mokslo studijų trūkumas mieste.
Panevėžyje veikia kelios aukštojo mokslo įstaigos, Kauno technologijų universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetas, Panevėžio kolegija, specialybių pasiūla jose yra siaura. Ir iš tiesų, 2023 m. Kauno technologijų universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultete buvo siūloma 1 bakalauro, 3 magistrantūros ir 1 doktorantūros studijų programa. Iš minėtų programų 4 inžinerinės krypties ir 1 vadybos. Panevėžio kolegija siūlė platesnį studijų programų spektrą biomedicinos, technologijos ir socialinių mokslų fakultetuose, viso 19 programų, tačiau šis skaičius sumažėjo aptariant ištęstinių ir nuotolinių studijų pasirinkimus, kurie yra itin aktualūs mokyklą baigusiems, dirbantiems miestiečiams. Tokių studijų programų buvo 3.
Atliepiant šį poreikį imtasi iniciatyvų: nuo 2022-2023 m. m. mokyklose sustiprintas profesinis orientavimas, 2022 m. rugsėjį pirmą kartą Panevėžyje įvyko regioninė karjeros mugė “Studijų diena 2022”, kurioje savo studijų programas ir karjeros perspektyvas miestiečiams pristatė šalies aukštosios, profesinės mokyklos, valstybinės įmonės ir regiono verslai.
Paminėtinos ir miestiečių iniciatyvos, štai 2023 m. sausio mėn. Panevėžyje vyko atviras susitikimas-diskusija “LinkedIn: kaip jį išnaudoti tinkamai?” apie sėkmingesnes darbo paieškas naudojant socialinius tinklus. Susitikimo metu buvo pristatyta “LinkedIn” socialinio tinklo nauda, nuoseklūs žingsniai padedantys darbo ieškančiam žmogui atrodyti profesionaliai ir patraukliai darbdaviui. Susitikimą taip pat įgyvendino projekto „Pasiruošt, dėmesio, veikiam” komanda.
Šios iniciatyvos ir renginiai yra puikus demokratiškumo ir solidarumo pavyzdys – jeigu norime pokyčių, apie juos turime kalbėti. Norinčius prisidėti prie bendruomenei skirtų renginių kviečiame sekti naujienas Panevėžio švietimo centro ir jo padalinių socialiniuose tinkluose. Šiuo metu Panevėžio švietimo centras įgyvendina Europos solidarumo korpuso finansuojamą projektą skirtą miestiečių savanorystės, pilietiškumo plėtimui ir tvarumo žinių ugdymui, kviečiame prisidėti ir dalyvauti bendruomenei skirtuose renginiuose.
Straipsnis parengtas Europos solidarumo korpuso finansuojamo projekto “Pasiruošt, dėmesio, veikiam” komandos, bendradarbiaujant su Panevėžio švietimo centru.